Naše účast na NÁRODNÍ VÝSTAVĚ HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT – ANIMAL TECH 2019

Ve dnech 12.5- 15.5. proběhl na brněnském výstavišti veletrh ANIMAL TECH v rámci kterého proběhly šampionáty mléčných i masných plemen skotu.

Náš podnik reprezentovalo celkem jedenáct zvířat třech dojných plemen.
V neděli 12.5. proběhl šampionát plemene Jersey, na kterém jsme předvedli dvě jalovičky a dvě krávy. Rozhodčím tohoto šampionátu byl Francouz Olivier Bulot. Šampionát odstartoval soutěží dětí, které se zúčastnili Lojza a Tonda Hrdlička, ten získal druhé místo v kategorii nejlepší dětský vodič. Velký úspěch měla také jerseyská prvotelka CHORUSIC DRUMBUIE 4, kterou předvedl Milan Mikšovský, která se umístila třetí. V porovnání s ostatními vynikaly naše jerseyky především svojí ohromnou kapacitou těla a tělesným rámcem.

Další den byl na programu Národní holštýnský šampionát, při kterém bylo předvedeno celkem šest našich zvířat. Rozhodčím byl tentokrát Němec Martin Biederbick. Šampionát odstartoval opět soutěží dětských vodičů, následovala kategorie prvotelek. Teprve po nich nastupovaly do kruhu krávy na druhé laktaci. V kategorii druhotelek zvítězila naše kráva Lucille 7, která rovněž reprezentovala na Evropském holštýnském šampionátu v Libramontu, znovu pod vedením MVDr. Miroslava Hrdličky. Ostudu neudělala ani kráva na druhé laktaci Daviska 9, která se umístila v první polovině předváděných krav. Po předvedení starších krav následovalo kolo RED holštýnek, kde jsme po dlouhé době opět předvedli jednu zástupkyni. Nejhezčí podívanou celého šampionátu bylo ale absolutní finále, do kterého se probojovala Lucille, která nakonec získala titul rezervní šampionky.

Jak je již tradicí, na tomto šampionátu jsme sklidili mnoho úspěchů, což pro nás bylo odměnou za dlouhé měsíce příprav na tuto velkou událost. Znovu jsme dokázali, že se naše krávy na Národních šampionátech umísťují na horních pozicích. Velmi silnou stránkou všech třech šampionátů byli rozhodčí, kteří odvedli skvělou práci.
Nutno ale také zmínit mnohé technické nedostatky, ze kterých by se pořadatelé měli do následujících let poučit.

Milan Mikšovský